Help - Search - Members - Calendar
Full Version: servis ulja i filtera
BMW KLUB SRBIJA, Beograd > Technical > Pitajte Majstore > Serija 5
djilepfc
Pitanje za drugara.Drugar treba da radi servis na svom autu.Znaci ulje motora , sve filtere i ulje i sta vec ide oko automatskog menjaca.
Pitanje je koje ulje bi trebalo u njegov motor i koje ulje za menjac,i da li se jos nesto menja oko automatskog menjaca.
On je prvi put stavljao castrol 5/30,e sada kada je zvao negde rekli su mu da jeste to ulje ali da je cena 18 eura litar.Covek ima prodavnicu auto delova i on to ulje prodaje na 950 dinara litar,pa mu je to cudno.Jel tu stvarno ima nekih razlika i na sta se treba obratiti paznja.Auto je 2006 godiste,520d,e60 model,automatski menjac

Hvala
525d
Ulje Castrol od 18e i to što on prodaje od 8e je isto,iz iste fabrike dakle ORIGINALNO ali postoji caka što mnogi ne znaju i nema zakona da to sankcioniše.Zapravo radi se o tome da ulje ima ROK TRAJANJA i kada je starije od 2 godine magacini ili servisi u kojima se zatekne to ulje MORAJU da ga se reše.Takva se ulja prodaju i za 2 eura na veliko u Nemačkoj ili drugdje u Evropi i to "smeće"otkupljuju uglavnom balkanci i legalnim kanalima se uveze kod nas i otuda taj castrol i slične marke se kod nas mogu naći duplo jeftinije nego preko dok auto delovi nisu kvarljivi te je kupovina istih kod nas skuplja nego na zapadu.Vozila sa particulate filterom(euro 4,5,6) su posebno osetljiva na to pa kad im sipaš "brlju" onda filter "pobrljavi".Čišćenje bez garancije da će biti bolje je od 100-200 e dok zamena u zavisnosti od modela od 1500-2000e.
djilepfc
za ulje sam ukapirao ali nisam ovo na kraju cega zamena i ciscenja,a cene 200 eura i 1500-2000.Znaci za ulje je ok,pitao sam samo jos ,sta se menja kod automatskog menjaca kad bih se i tu menjalo ulje i servisiralo,koju tu ulje ide
Sale E46
ciscenje partikularnog filtera je 200 evrica ali to ne pomaze...jedino zamena istog...mislim da je u Delti za njegov auto oko 1600 eura nov...
ali to mu sada ne treba ako jos uvek ide dobro...a kada to rikne pravac kod Bate...ima covek i za to resenje...jeftinije od Delte
a sad mu treba da i u menjacu promeni ulje i filter..neka pogleda sta se preporucuje po specifikaciji proizvodjaca...nek uzme oridjidji i nek cepa...
Sigtran
Što se automatskog menjača tiče (najverovatnije ZF 6HP19), BMW stavlja "lifetime oil", i BMW kaže da se ne menja (tj. nema specificiran servisni interval). Međutim, sam proizvođač menjača (ZF), preporučuje zamenu ulja i filtera otprilike svakih 100-nak hiljada km (negde sam to pročitao nekom zvaničnom ZF dokumentu (pdf) na internetu.

Najbolje je da mu to urade u Delti, pošto ima finesa koje "obični" majstori ne znaju. Ulje (oko 9 litara), filter, zaptivka i rad neka očekuje da će doći oko 250e. Automatski menjač je prilično skup i neka se ne zeza... da kao uštedi 50 evrića a posle da ima štetu od 2000e!
bmwbata
moras da nam objasnis tu finesu od 9 litara

ko sipa u koriscen menjac vise od 6.5 lit sa sve filterom kod tog modela ja cu da mu kupim novi menjac

ulje jeste life time ali po predpostavkom da se auto koristi do 5 god a ne 20
Sigtran
Po ZF katalogu staje 9 litara
http://akpp-city.ru/pdf/6HP19_21_Catalog.pdf
Slažem se da u već korišćeni automatik ne možeš baš do kraja da sipaš, ali verovatno ćeš ipak sipati više od 8L...

Inače i kod mene u 5HP19 je stalo preko 8L, dakle otvorenih 9 kantica od 1L... Imam i račun iz Delte koji to potvrđuje - ako si siguran da su me prešli, daj da ih tužimo za prevaru i/ili pripretimo da ćemo da objavimo u novinama! Mislim da bi se nagodili...

P.S. Misliš da to znači da BMW priznaje da je lifetime 5 godina? wink.gif Ovaj 520d je izgleda 6g star, dakle po BMW-u pravo za otpad. wink.gif Kako god, na mnogo mesta sam pročitao da je preporučljiva zamena ulja u automatiku na reda veličine 100.000km, bez obzira što BMW kaže "lifetime".

P.P.S. Pored Delte, jedini kome bih poverio da odradi servis automatika si ti Bato. Ali kada sam ga radio još nisam znao za tebe... wink.gif
525d
U menjač staje 9.5l.Kada se menjač skine i produvaju svi dovodi i ispusti ulje iz turbine onda će stati svih 9.5l.(kod opravke)Ako se radi servis ulja onda u menjač staje kao što reče Bato od 6-6.5l.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.